Viikon konsulttikysymys: Miten DevOps ja ohjelmistokehitys liittyvät toisiinsa?


 | 23. joulukuuta 2020

Viikon konsulttikysymys-blogisarjassa konsulttimme tekevät selkoa alan termeistä ja ilmiöistä. Vastaukset on mitoitettu sopimaan pieneenkin tiedonnälkään. Tällä kertaa pureudumme ytimekkäästi DevOpsin ja ohjelmistokehityksen maailmaan.

Pilvi haltuun

Huolehdimme pilvestä kokonaisuutena, jotta asiakkaamme voivat keskittyä kasvuun, kehitykseen ja asiakkaisiinsa.

Varmistamme, että digitaaliset palvelut toimivat luotettavasti ja tukevat liiketoimintaa kaikissa tilanteissa.

Uusimmat kirjoitukset

CNAPP Cloud-Native Application Protection Platform
Tekijä Teemu Peräkylä 13. toukokuuta 2026
Pilviympäristöjen kasvaessa myös tietoturvan hallinta monimutkaistuu. Uusien työkalujen lisääminen ei aina ratkaise ongelmaa, vaan voi lisätä hajanaisuutta ja vaikeuttaa kriittisten riskien tunnistamista. CNAPP tuo tietoturvan osaksi pilvinatiivien sovellusten kehitystä ilman, että nopeus tai ketteryys kärsii.
Tekijä Sara Peltola 22. huhtikuuta 2026
Teemu Peräkylä liittyi Webscaleen, tuoden yli 20 vuoden IT-myynnin kokemuksen. Ota yhteyttä !
European Cloud
Tekijä Teemu Peräkylä 8. huhtikuuta 2026
Pilvipalveluiden valinta ei ole pelkkä tekninen tai kustannuksiin perustuva päätös. Digitaalinen suvereniteetti korostuu, kun organisaatiot pohtivat datan sijaintia ja hallintaa. Tekstissä vertailemme hyperscalereita ja eurooppalaisia pilvipalveluita sekä sitä, miksi paras ratkaisu löytyy usein näiden yhdistelmästä.