Webscale on voittanut useita julkisia hankintakilpailutuksia

Tero Kauhanen • 2. huhtikuuta 2020

Lisäksi Webscale valittiin muun muassa Helsingin kaupungin ohjelmistokehityksen asiantuntija- ja ylläpitopalveluiden dynaamisen hankintajärjestelmään (DPS) toimittajaksi. Muita tänä vuonna voitettuja kilpailutuksia ovat Fingrid Oyj:n ICT-johdon konsultointipalvelut sekä Istekki Oy:n ICT-asiantuntija- ja konsultointipalvelut, joissa Webscale valittiin ohjelmoinnin ja sovelluskehityksen sekä IoT-palveluiden toimittajaksi.

”Digitaalisten palveluiden kehitys vaatii organisaatioilta ja yrityksiltä entistä enemmän ketteryyttä ja kykyä tehdä ratkaisuja nopeasti muuttuvassa markkinassa. Digitalisaation edistämisessä haasteita tuovat erityisesti vanhat ja monimutkaiset tietojärjestelmät, organisaatiosiilot sekä osaaja- ja osaamispula. Me tarjoamme ratkaisuja, joilla asiakkaamme pystyvät rakentamaan ja kehittämään digitaalisia palveluita nopeammin ja entistä tehokkaammin”, toteaa Webscalen toimitusjohtaja  Tero Kauhanen .

Webscalen asiakkaina myös Yle sekä Hanselin kautta ministeriöitä ja yliopistoja

Vuonna 2019 Webscale teki yhteistyösopimuksen Ylen kanssa. Yle kilpailutti Tekoälyn ja koneoppimisen sekä tiedonkäsittelyn asiantuntijapalvelut. Sopimus on voimassa toistaiseksi ja Webscale tarjoaa palvelun yhdessä oululaisen BitFactor Oy:n kanssa.

Webscale on valittu myös julkisen sektorin kilpailutuksista vastaavan Hanselin sopimustoimittajaksi IT-konsultoinnissa sekä IT-konsultoinnin pienhankinnoissa. Hanselin sopimus tuo Webscalen asiakkaaksi valtionhallinnon hankintayksiköitä, kuten esimerkiksi ministeriöitä, valtion liikelaitoksia sekä yliopistoja ja ammattikorkeakouluja.

Viimeisimmät kirjoitukset

22. huhtikuuta 2026
Webscale sai marraskuussa 2025 vahvistusta tiiminsä, kun Teemu Peräkylä aloitti Sales Executive roolissa. Tutustu Teemuun ja lue hänen kokemuksistaan ensimmäisiltä kuukausilta Webscalella.
8. huhtikuuta 2026
Pilvipalveluiden valinta ei ole pelkkä tekninen tai kustannuksiin perustuva päätös. Digitaalinen suvereniteetti korostuu, kun organisaatiot pohtivat datan sijaintia ja hallintaa. Tekstissä vertailemme hyperscalereita ja eurooppalaisia pilvipalveluita sekä sitä, miksi paras ratkaisu löytyy usein näiden yhdistelmästä.
29. tammikuuta 2026
AWS European Sovereign Cloud (EUSC) on nyt saatavilla ensimmäisellä regionilla. EUSC on erillinen kokonaisuus AWS:n tavallisesta commercial-pilvestä. Se on rakennettu tilanteisiin, joissa eurooppalainen regioni ei enää riitä, vaan vaatimukset koskevat myös palvelun operointia ja käyttöoikeuksia.
AWS Lambda durable functions
21. tammikuuta 2026
AWS julkaisi joulukuussa 2025 uuden Lambda durable functions -ominaisuuden. Tämä tuo Lambdaan pitkäkestoisen ja monivaiheisen suoritusmallin, jossa työ voidaan pilkkoa hallittaviin osiin ja suorittaa jopa vuoden ajan.
Lisää kirjoituksia