Webscale Tukholmassa: Aurinkoa ja AWS-pilveä

18. kesäkuuta 2025

Kesäkuun alussa suuntasimme aurinkoiseen Tukholmaan AWS:n järjestämään Partner Summitiin ja sitä seuranneeseen Summit -päätapahtumaan. Tiistain Partner Summittiin osallistuivat Miro ja Max ja keskiviikkona mukaan liittyivät Ville ja Janne. Matka yhdisti ajankohtaisia pilviteemoja, kiinnostavia kohtaamisia ja ripauksen Tukholman kesäfiilistä.


Partner Summit ja Summit -tapahtumat

Partner Summitissa korostui, kuinka tärkeässä roolissa kumppanit ovat AWS:n strategiassa. Päivän aikana saimme kurkistuksen AWS:n suunnittelemaan European Sovereign Cloud -kokonaisuuteen, joka on kehitetty vastaamaan Euroopan turvallisuus- ja sääntelyvaatimuksia. Lisäksi AWS Marketplace nousi esiin satsauksien kohteena olevana kanavana, jonka avulla kumppanit voivat tuoda palveluitaan suoraan asiakkaiden ulottuville. Tapahtuma keräsi laajasti osallistujia Skandinaviasta ja Baltiasta. Oli kiinnostavaa kuulla, miten eri maissa ratkotaan samanlaisia haasteita ja kehitetään samansuuntaisia ratkaisuja.


Summit -päivän aikana AWS kertoi merkittävistä investoinneista muun muassa Ruotsin ja Saksan infrastruktuuriin sekä osaamisen kehittämisestä esimerkiksi re/Start-ohjelman kautta. Painotuksena oli, että pilvipalvelut eivät ole vain teknologiaa, vaan perusta kestävälle ja osallistavalle digitaaliselle kehitykselle.


Yksi päivän keskeisiä teemoja oli generatiivinen tekoäly. AWS panostaa voimakkaasti oman Bedrock-alustansa ympärille rakentuvaan GenAI-ekosysteemiin. Tämä tuo tarjolle välineitä, joiden avulla organisaatiot voivat rakentaa sekä hyödyntää tekoälyratkaisuja turvallisesti ja skaalautuvasti. Tekoäly ei ollut esillä vain teknologiana vaan myös merkittävänä liiketoimintamahdollisuutena erityisesti silloin, kun kokeiluvaiheesta siirrytään tuotantoon.


Tapahtuma sai meidät pohtimaan, kuinka monella tavalla AWS-ympäristöön perehtynyt asiantuntija voi auttaa asiakkaitamme. Uusien teknologioiden hyödyntäminen vaatii usein rinnalle osaajaa, joka pystyy neuvomaan, avaamaan mahdollisuuksia ja auttamaan konkreettisessa käytäntöön viemisessä.


Asiakastarinat keskiössä

Esiin nousi myös kiinnostavia asiakastarinoita, kuten Novo Nordiskin kehittämä tutkijaportaali, joka mahdollistaa nopean ja hallitun pääsyn lääketieteelliseen dataan yliopistotutkijoille. Toinen mieleenpainuva esimerkki oli ruotsalainen start-up Lovable, joka rakentaa visuaalista ohjelmointiympäristöä käyttäjille ilman kooditaustaa. Molemmissa näkyi, kuinka laajasti AWS:n teknologiaa voidaan hyödyntää hyvin erilaisissa tarpeissa.


Yksi pysäyttävimmistä puheenvuoroista kuultiin Ukrainan puolustusministeriön edustajalta. Hän kertoi, miten pilviratkaisut mahdollistivat hallinnon toimintakyvyn säilymisen sodan alkaessa. Pilvipalveluiden tuoma ketteryys ja kestävyys ovat kriisitilanteessa paljon enemmän kuin vain teknologisia etuja.


Teknologia mahdollistajana

AWS:n palvelutarjonnan kulmakivi on ollut alusta lähtien tietoturva, jota tekoäly uudistaa vauhdilla. Tietoturvan puolella generatiivinen AI pääsee rooliin, kun tekoäly tuodaan AWS:n tietoturvapalveluihin mukaan. Pääsimme kuulemaan esimerkkejä, miten AWS Securityhubin tunnistamia tietoturvariskejä voidaan AI-työkalujen avulla käsitellä tuottaen automaattisia ratkaisumalleja tai tehostaa integraatioiden toimintaa uhkien käsittelyssä. Ruotsalainen Ikano-pankki esitteli heidän toimintamalliaan, jossa SecurityHubin keskitetystä tietoturvapalveluista tuotetaan integraatioiden avulla löydöksistä oleellisia tietoja asiantuntijoille.


Pilvipohjainen moderni sovellusarkkitehtuuri on monelta osin tapahtumavetoista (Event-driven) ja siksi monissa teknisissä breakout-sessioissa esiteltiin AWS:n palveluita ja näiden tuoreimpia ominaisuuksia event-driven-arkkitehtuurin saralla. Kun hyödynnetään erilaisten jono- ja tapahtumavälityspalveluiden (kuten AWS EventBridge) ominaisuuksia, pystytään tehokkaammin hallitsemaan yhä kasvavaa tapahtuma- ja tiedonvälitysmäärää.


Vihreys on vaihtunut turvaan ja hallintaan

Aikaisemmilta vuosilta tutuista teemoista ns. vihreä IT (green IT) ei juuri näkynyt esityksissä tai messualueella. Ohi oli ajanut myös julkisen sektorin haasteisiin vastaaminen kustannusten hallinnassa ja niiden operointiin liittyvät ratkaisut. Näin AWS Summitin teemat noudattavat joissakin määrin isompia globaaleja virtauksia: Vihreys on vaihtunut turvaan ja hallintaan.


Kokonaisuutena matka oli täynnä oivalluksia ja inspiraatiota. Palasimme kotiin väsyneinä mutta innostuneina ja uusia ajatuksia pursuavina. Kesän aikana ehtii varmasti jalostaa monia ideoita, joita tapahtumassa syntyi.



Max Niskanen, Head of Sales

Miro Nissilä, Sales Specialist

Janne Lavila, Lead Developer

Ville Välimäki, Cloud Architect

Viimeisimmät kirjoitukset

Webscale Tech Days 2025
12. kesäkuuta 2025
Tech Days 2025 kokosi webscalerit yhteen kuvan kauniiseen Fiskarsiin. Tapahtuma tarjosi ajankohtaista asiaa tekoälystä tietoturvaan ja EU-pilvistä tietokantaohjattuun infraan – unohtamatta rentoa yhdessäoloa.
Webscale viisi vinkkiä pilvikulujen hallintaan
23. huhtikuuta 2025
Julkinen pilvi on tuonut mukanaan ennennäkemätöntä skaalautuvuutta, joustavuutta ja nopeutta, mutta pilven käyttöönoton seurauksena myös kulut saattavat karata pilviin. Julkisen pilven hyödyntäminen vaatii myös erilaista suhtautumista kuluihin, kun pääomaa ei tarvitse varata omaan laitteistoon.
Pulvipulssi_webscale
17. huhtikuuta 2025
Pilvipulssi tuo ajankohtaiset uutiset julkipilvimarkkinoilta suoraan asiantuntijoiltamme. Tutustu SST-kehykseen, joka helpottaa full stack -sovellusten rakentamista omalle infrastruktuurille. Se tarjoaa selkeän ja abstraktoidun tavan määritellä koko sovelluksen rakenne.
Max Niskanen, Webscale Head of Sales
8. huhtikuuta 2025
Webscalen myyntitiimi vahvistuu, kun Max Niskanen liittyi joukkoomme Head of Sales -roolissa. Max tuo mukanaan yli kymmenen vuoden kokemuksen IT-alan myynnistä ja liiketoimintajohdosta. Teknologian lisäksi Maxin intohimoihin kuuluvat hapanjuurileivonta, historia ja vaellukset luonnossa.
Lisää kirjoituksia